Vzdelávacia kvalifikácia 2022: bakalársky titul z obchodu M.O.P. Vaishnav College pre ženy, Chennai
rodičia otec - Rameshbabu (zamestnaný v Tamil Nadu State Corporation Bank ako manažér pobočky)
Súrodenci Mladší brat - R Praggnanandhaa (šachový veľmajster)

R Vaishali

Niektoré menej známe fakty o R Vaishali

• R. Vaishali je indický šachista. Je držiteľkou titulov FIDE International Master (IM) a Woman Grandmaster (WGM). Známy indický šachový veľmajster R Praggnanandhaa je jej mladší brat.
  • V roku 2012 vyhrala R Vaishali Majstrovstvá sveta dievčat do 12 rokov v šachu organizované v slovinskom Maribore.

Vaishali získal titul majstra sveta do 12 rokov's trophy in 2012

Vaishali získal v roku 2012 trofej pre majstra sveta do 12 rokov

• Počiatočný šachový tréning R Vaishaliho sa začal pod vedením trénera S Thiyagarajana.

Vaishali a Praggnanandhaa s trénerom Thiyagarajanom

• V roku 2015 bola R Vaishali víťazkou Majstrovstiev sveta v šachu dievčat do 14 rokov a počas tých istých majstrovstiev jej brat Praggnanandhaa vyhral aj svetový titul U-10.

R Vaishali a jej brat po víťazstve na Majstrovstvách sveta mládeže v šachu v roku 2015

• V detstve R Vaishali často sledovala televíziu. Aby ju odpútali od pozerania televízie, rozhodli sa jej rodičia venovať šachu a trénerstvu kreslenia. V rozhovore pre mediálny dom povedala, že raz získala najmladšiu účastnícku cenu v šachu, čo ju motivovalo pokračovať v hre po celý život. R Vaishali povedal,

Keď som mal 6 alebo 7 rokov, veľa som pozeral televíziu, a tak sa moji rodičia rozhodli dať ma na kurzy šachu a kreslenia blízko nášho domu. Potom som išiel na turnaj a na svojom prvom podujatí som získal cenu za najmladšieho účastníka.'

filmy o samanthe v hindčine dabované
      Obraz z detstva R Vaishali so svojím bratom

• V roku 2013, keď mala R Vaishali 12 rokov, súťažila s Magnusom Carlsenom, ktorý pricestoval do Indie na obvyklú kontrolu aranžmánov a rozhodol sa hrať proti dvadsiatke juniorských hráčov z Indie. V šachovom zápase porazila Magnusa Carlsena, čo bol pre neho moment šoku.

R Vaishali počas šachovej súťaže

• R Vaishali získala titul Woman International Master (WIM) v roku 2016. Po zisku tohto titulu sa umiestnila na druhom mieste v Indii a na dvanástom mieste na svete v kategórii hráčov do 16 rokov.
  • Dňa 12. augusta 2018 sa R ​​Vaishali zúčastnila šachového turnaja Technickej univerzity v Rige v lotyšskej Rige a získala titul Woman Grandmaster (WGM). V tom istom roku bola zvolená za najlepšiu hráčku na medzinárodnom šachovom festivale Sunway Sitges.

R Vaishali po tom, čo bola zvolená za najlepšiu hráčku na medzinárodnom šachovom festivale Sunway Sitges v roku 2018

• Podľa jej rodičov jej vedenie školy a vysokej školy R Vaishali veľmi pomohlo počas jej turnajov v šachových súťažiach. Údajne, predtým, ako absolvovala dvanáste štandardné skúšky, jej vysoká škola ponúkla prijatie na absolventský kurz.
  • V roku 2020 R Vaishali súťažil na online olympiáde v tímovom podujatí a získal zlatú medailu. Bolo to prvýkrát, keď indický tím získal zlatú medailu v online olympiáde.

Novinový článok o Vaishali, keď vyhrala zlatú medailu v roku 2020

• Jej otca v detstve postihla detská obrna. V rozhovore pre médiá R Vaishali uviedla, že jej otec ju nemohol sprevádzať počas jej zahraničných ciest, ale postaral sa o opatrenia vrátane cestovných lístkov, ubytovania atď.
  • Vo voľnom čase R Vaishali rada počúva hudbu, hrá bedminton s bratom Pragom a bicykluje sa.
  • V roku 2021 získal R Vaishali titul International Master (IM).

Vaishali s bývalým vyzývateľom majstrovstiev sveta Borisom Gelfandom a bývalým majstrom sveta Vladimirom Kramnikom na tréningovom kempe Microsense v Chennai

• Podľa R Vaishaliho je jej brat šachový veľmajster, ktorý ju vždy sprevádza počas jej turnajov. V roku 2021 v rozhovore s mediálnym domom uviedla, že často objasňoval jej pochybnosť o šachu tým, že jej to uľahčoval. R Vaishali povedal,

Môj brat, má 15 rokov a je veľmajstrom. Je pre mňa veľkou oporou. Čo sa týka šachu, objasní akékoľvek pochybnosti, ktoré mám, a veľmi mi to uľahčí. Samozrejme, veľa bojujeme, ale keď pracujeme na šachu, je to vždy zaujímavé a veľa sa naučím.'

R Vaishali a jej mladší brat pri diskusii o šachových pochybnostiach

vzdelávacia kvalifikácia karishma kapoor
  • V roku 2022 R Vaishali súťažila na 8. Fischerovom memoriáli a vyhrala svoju druhú normu veľmajstra so skóre 7,0/9. V tom istom roku súťažila na FIDE Women’s Speed ​​Chess Championship a v 16. kole porazila Bibisaru Assaubayevovú, majsterku sveta v bleskovom šachu žien. Počas štvrťfinále tých istých majstrovstiev bol R Vaishali v tíme Harika Dronavalliho, známeho indického šachistu. 10. augusta 2022 bola R Vaishali súčasťou vôbec prvého indického ženského tímu, ktorý vyhral bronzovú medailu na olympiáde organizovanej v Tamil Nadu v Indii. Ukrajina a Gruzínsko získali zlatú a striebornú medailu v ženskej časti.

(v smere hodinových ručičiek zľava) Tania Sachdev, Koneru Humpy, R Vaishali a D Harika boli súčasťou prvých indických žien's team to win a Chess Olympiad medal

(v smere hodinových ručičiek zľava) Tania Sachdev, Koneru Humpy, R Vaishali a D Harika boli súčasťou prvého indického ženského tímu, ktorý vyhral medailu na šachovej olympiáde

• Okrem tréningu od trénera Ramesha je R Vaishali tiež súčasťou Westbridge Anand Chess Academy, ktorá trénuje a pomáha začínajúcim šachistom v Indii. Keďže je súčasťou tejto akadémie, často dostáva poradenstvo od veľmajstrov Artura Yusupova, Sandipana Chandu a Grzegorza Gajewského, ktorí sú s touto akadémiou spojení. Viswanathan Anand je zakladateľom tejto akadémie. Raz R Vaishali v rozhovore pre médiá prezradila, že keď bola na druhom stupni, Anand navštívil jej školu na každoročnom dennom podujatí a vtedy ho videla prvýkrát. Spomenula si,

Mojou inšpiráciou bol vždy Anand pane. Pamätám si, že v 1. alebo 2. štandarde bola taká vec, kde pozývali športových majstrov na výročné dni v našej škole. Bolo to prvýkrát, čo som ho videl a nevedel som, že s ním budem môcť neskôr trénovať.'